Subjektyvus tinklaraštis apie tai, kas sudomina...

2012 m. spalio 23 d., antradienis

Vilniaus Žvėryno paminklai ir architektūros dekoro elementai (pdf)

2012 m. sausio iliustruotas pdf apie Žvėryną (34 psl., 4.27 MB). Siųstis.
Trumpą ištrauką iš "pratarmės" pateikiu čia:
  
     "Atrinkdamas medžiagą šiam elektroninio formato leidiniui stengiausi pasirinkti nuotraukas, kuriose užfiksuoti namų, langų, pastogių, stogų puošybos elementai, įdomesnės mūrinės architektūros detalės, kiti dalykai, į kuriuos retai kreipiamas eilinio praeivio dėmesys. Svarbu žinoti ir tai, kad, kaip ir visas miestas, Žvėrynas keičiasi. Čia ne tik restauruojami seni namai, stengiantis išsaugoti senąsias detales, bet ir senųjų vietoje statomi nauji, neretai sulyginant praėjusių amžių paveldą (ar jo liekanas) su žeme. Žodžiu, kaip ir visur kitur, Žvėryno gatvėse praeities vis mažėja, nors tenka pastebėti ir teigiamų tendencijų, kuomet, atrodytu, dar visai neseniai pražūčiai pasmerkti statiniai atgyja naujomis spalvomis ir, kas svarbiausia, nepraradę savo architektūrinio savitumo. Tai ganėtinai optimistinės perspektyvos bendrojo nykimo fone. 

Būtina trumpam apsistoti ir ties istoriškumo klausimu. Renkant nuotraukas šiam leidiniui ne kartą kilo klausimas: ar visais atvejais objektyvo pagalba įamžinamas dalykas turi istorinę vertę? Ar visuomet fotografuojama autentika arba tiksli šiuolaikinė jos rekonstrukcija, o ne pas kaimyną nusižiūrėta puošyba? Tam tikrais atvejais į tai sunku atsakyti". 

       "Nepaisant to, laikiausi principo, kad geriau ne taip seniai „savavališkai“ užkelti žirgeliai ant stogų ar raižytas lango puošybos elementas nei gelžbetonio konstrukcijų ir stiklo mišinys, todėl buvo įtrauktos ir tos nuotraukos, istorinė tam tikrų elementų vertė kuriose gali pasirodyti ginčytina.
          
Visgi daugumą pastatų ir jų apdailos elementų galima datuoti XIX a. pabaiga – XX a. pradžia, t.y., tuo periodu kai Žvėrynas pradeda virsti vis daugiau apgyvendinta vietove. Nepaisant to, kad (žvelgiant giliau istoriškai) medinė Žvėryno architektūra nėra ypatingai sena, pati jos puošyba, be jokios abejonės, turi kur kas gilesnes tradicijas ir atkeliavo pas mus iš kur kas senesnių laikų. O tai ir yra bene pats įdomiausias momentas mano akimis". 

iliustruotas pdf albumas1 komentaras: