Subjektyvus tinklaraštis apie tai, kas sudomina...

2015 m. liepos 5 d., sekmadienis

Iš kur kilo ir ką reiškia JAV valstijų pavadinimai

Kalifornija, Florida, Teksasas, Minesota, Aliaska - šiuos JAV valstijų pavadinimus girdėjome kiekvienas. Tačiau iš kur jie kilo ir ką jie reiškia, „indėniški“ ar „europietiški“ jie yra? Tai ir pabandykime pasiaiškinti.
 
 Indėnų kilmės pavadinimai

Aidaho (Idaho) valstijos pavadinimo kilmė nėra tiksliai nustatyta, tačiau pagal vieną versiją jis kilęs iš indėnų šošonų frazės „ee-dah-how“, kas reiškia tekančią saulę, pagal kitą - iš arapahų tautelės žodžio „idaahe (priešas), kuriuo arapahai įvardindavo nedraugiškus kaimynus.

Ajova (Iowa) – nuo ajovų genties. Tiesa, save pastarieji vadino kiek kitaip. Juta (Utah) - nuo jutų, tai yra, - „aukštų žmonių“. Šiaurės ir Pietų Dakotų pavadinimas kildinamas iš indėnų - sijų žodžio, kuris reiškė draugą, sąjungininką. Beje, panašią etimologiją turi ir Teksasas (Texas): kadaise bičiulį reiškiantis čiabuvių žodis „taysha ispanų kolonistų lūpose virto „tejas. Būtent taip europiečiai kreipdavosi į visus jiems palankius raudonodžius.

Aliaska (Aliaska) aleutų kalba reiškia vietą, „kur yra daug banginių“, nors kiti tyrinėtojai tvirtina, kad tiesiog vandenyno skalaujamą krantą, žemyną. Kentukis (Kentucky) - „lygumų (pievų) žemė“, Konektikutas (Connecticut) – „ilga, patvinusi upė“, Misisipė (Mississipi) ir Ohajas (Ohio) - „didžioji upė“, Minesota (Minesota) - „drumstas vanduo“, Nebraska (Nebraska) - „tykus vanduo“, Mičiganas (Michigan) - „didelis ežeras“, Vajomingas (Wyomimg) - „upės slėnis“, Masačiūsetsas (Massachusetts) - „didelis kalnas“. Akivaizdų, kad daugelio valstijų pavadinimai kilo iš senųjų vietos genčių, upių, kalnų, lygumų pavadinimų.

Žinoma, savo metu europiečiai juos užrašydavo taip kaip girdėjo, dažnai iškraipytai, tad dabartinis jų tarimas nebūtinai atitinka senuosius originalus. Pavyzdžiui, Viskonsino (Wisconsin) upės, o vėliau ir valstijos pavadinimą tiek anglai, tiek prancūzai rašydavo savaip ir bent keliais variantais: iškraipymo, matyt, būta stipraus, tad atsekti pirminę jo prasmę nėra taip jau paprasta.

Europietiškos kilmės pavadinimai

Europietiškos kilmės JAV valstijų pavadinimai sudaro kitą didelę dalį. Jų kilmę atsekti kur kas lengviau, nors tam tikrais atvejais ir čia pasitaiko painiavos.

Daugelis mano, kad Niujorko valstija bei miestas pavadinti Jorko miesto Didžiojoje Britanijoje garbei, bet tai ne visai tiesa. Pasirodo, tai padaryta norint pagerbti karališkos šeimos narį – tuometinį Jorko hercogą Jokūbą Stiuartą, kuris vėliau karūnuotas Jokūbu II (1633 – 1701 m.).

Delavero (Delaware) valstijos pavadinimas taip pat kildinamas iš garbingo titulo, priklausiusio anglų didikui Tomui Vestui, tituluotam baronui de la Varui (1577 - 1618 m.), pirmajam Virdžinijos gubernatoriui. Vestas vadovavo anglų kolonizacijai bei britų kariuomenės mūšiams su indėnais. Iš pradžių karingo aristokrato titulu pradėta vadinti upė, paskiau - prie jos gyvenantys indėnai, o galiausiai – ir visas kraštas, valstija.

Luiziana (Louisiana) ilgai buvo valdoma prancūzų, kurie pakrikštijo šias žemes Liudviko XIV (1638 – 1715 m.) - „karaliaus – saulės“ garbei. Pavadinimas Džordžija (Georgia) atsirado norint įamžinti Didžiosios Britanijos ir Airijos valdovą Jurgį II-ąjį (1683 – 1760 m.), Šiaurės ir Pietų Karolinos - Karolį I-ąjį (1600 – 1649 m.), Virdžinija (Virginia) – Mergele pramintą karalienę Elžbietą I (1533 – 1603 m.), Merilendas (Maryland) – Henrietę Mariją (1609 – 1669 m.). Beje, 1634 m. būsimajame Merilende įkurta Šv. Marijos gyvenvietė, tad valstijos pavadinimas dar kartais siejamas ir su Dievo Motina.

Vermontas (Wermont) prancūziškai reiškia žalią kalną, Montana, verčiant iš ispanų, – tiesiog kalną, Florida – žydintį kraštą, Koloradas (Colorado) – rausvąją (upę). Kalifornijos (California) pavadinimas pirmą kartą sutinkamas ispaniškame XVI a. pradžios romane „Las sergas de Esplandian“. Pasak to meto legendų, Kalifornija – mitinė sala toli rytuose, kurioje be galo karšta ir gyvena juodosios amazonės.

Vitalijus Michalovskis
publikuota Lryte


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą