Subjektyvus tinklaraštis apie tai, kas sudomina...

2017 m. vasario 22 d., trečiadienis

„Beržinė košė“. Iš kur kilo posakis?

Požiūris į „beržinę košę“ suskaldė Lietuvą! Vieni tikina, kad „beržinė košė“ yra pasenęs, gūdaus sovietmečio palikimas, kiti atsikirsdami įrodinėja esą sovietmetis čia niekuo dėtas. Ir iš tiesų, fizinės bausmės, kaip vaikų auklėjimo priemonė, buvo ganėtinai paplitusios ir sovietmečio niekuomet nemačiusiose Vakarų šalyse. Ne, ne gūdžiais praeities laikais, o palyginti visa neseniai.

Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje fizinės bausmės kai kuriose mokyklose galėjo būti taikomos iki pat XX a. pabaigos, Vokietijoje toks draudimas įsigaliojo 1983 metais, na o JAV yra nemažai valstijų, kurių mokymo įstaigose mažieji neklaužados visiškai legaliai gali būti išperti ir šiandien. Tiesa, jei tikėti statistika, tokių atvejų nuolat mažėja. O pabandytų koks mokytojas pasišvaistyti rykšte Lietuvoje!

Vaizdingasis posakis „beržinė košė“, po pastarųjų tragiškai pasibaigusių smurto prieš vaikus atvejų, žiniasklaidoje linksniuotas kaip niekad dažnai. Daliai visuomenės tai – vaiko „psichiką žalojantis“ pats tikriausias smurtas, kitai daliai – „sena ir gera“, jei taikoma saikingai, „dar niekad niekam nepakenkusi“ griežtokų tėvų priemonė.


Plakimo rykštė viename iš Škotijos muziejų

Vienbalsis sutikimas dėl nepakankamo smurto prieš vaikus užkardymo pranyko, kai kalba pasisuko apie „beržinę košę“. Ją kategoriškai smerkia arba taip pat kategoriškai pateisina, ja baisisi ar tam tikrais atvejais įvardija kaip būtinybę, reikalauja visiškai uždrausti ar apeliuoja į „tradicinę tėvų teisę proto ribose“. O iš kur kilo pati „beržinės košės“ sąvoka?

„Beržinė košė“ – gana keistokas, nelogišku atrodantis sparnuotas posakis. Ko gero, daugelis tikri, kad jis grynai lietuviškas, bet tai nėra visiška tiesa. Tikėtina, kad žodinė „beržinės košės“ samprata mūsuose atsirado sąveikaujant su slavų tautomis, nors, žvelgiant plačiau, su fizinėmis bausmėmis beržas sietas visoje Europoje.
Plakimas beržo vytelėmis praktikuotas dar žiloje senovėje. Archajiškiausias šios bausmės ištakas dabar jau sunku nustatyti, tačiau beržo vytelės, matyt, būdavo pasirenkamos dėl savo lankstumo, tvirtumo ir, kaip teigiama, palyginti didelio skausmingumo plakant. Neatmetama, kad senais laikais plakimui beržo rykštėmis teikta ne tik baudžiamoji, „auklėjamoji“, bet ir simbolinė, netgi religinė prasmė.


Fremantlio kalėjime (Australija) naudotas bausmės įrankis. Dėžė suteikdavo "iškilmingumo".

Pavyzdžiui, seniesiems germanams beržas, dėl baltos tošies spalvos, simbolizavo tyrumą, švarumą, atsinaujinimą. Iš to kyla beržo rykštės, kaip „apvalančios“, „piktas dvasias išvarančios“ baudžiamosios priemonės vaizdinys. Tai yra, neklaužados ar nusikaltėlio nuplakimas yra ne tik skausmą ir baimę nusižengti sukeliantį kūno bausmė, bet ir tam tikras „sielos gydymo“, „švarinimo“ aktas.


"Šventinimas beržu" XV a. Burguundijos vienuolyne. 

Tokie pagoniški vaizdiniai neišnyko sulig krikščionybės įsigalėjimu, ir netgi įsitvirtino kalboje. Pavyzdžiui, angliškas „birching“ (plakimas) kyla iš žodžio „birch“ (beržas). Čia netgi užgimė posakis „gauti beržo“, „nuteisti beržui“, tai yra, būti nuplaktam. Panašių analogijų yra ir kitose kalbose. Žodinės plakimo sąsajos su beržu išliko net tada, kai rafinuota žmogaus vaizduotė išrado bizūnus, botagus, kitas plakimo priemones, nors kai kur senojoje gerojoje Anglijoje įstatymas aiškiai apibrėžė, kad baudžiama turi būti tik „beržu“.

Beržinės rykštės plakimui naudotos ir Rusijoje. Čia, kaip ir Lietuvoje, taip pat sutinkamas frazeologizmas „beržinė košė“. „Košė“ todėl, kad vanojant dega užpakalis ar nugara. Nors pagal kitą versiją „košė“ – tai „auklėjančioje“ rankoje sugniaužtos kelios rykštelės.

Rusų folklore bei literatūroje nuolat pabrėžiamas auklėjamasis, net gydomasis „beržinės košės“ poveikis. „Sutvėrė Dievas kvailį, sutvėrė ir beržą“, „beržas suteikia proto“, „pagydyti puikiu vaistu – beržine koše“. Tiesa, oficialiai plakimas, kaip teismo ar kariško tribunolo skirta bausmė, Rusijos imperijoje uždraustas 1903 metais. Tačiau vaikų auklėjimas taikant fizines bausmes paliktas pačių tėvų nuožiūrai.


Rūstusis mokytojas. Piešinys iš 1888 m. laikraščio "Figaro"

Valstybė, išskyrus kraštutinius atvejus, nedrįsdavo kištis į „šventą tėvų pareigą užauginti vaikus dievobaimingais krikščionimis ir dorais žmonėmis“. Griežtai patriarchalinėje to meto visuomenėje tėvas, o po jo ir motina buvo vieninteliai savo vaikų teisėjai. Nors visiškos laisvės, žinoma, nebuvo. Vaikų kankinimas, žalojimas baustas ilgamete katorga.

Mūsų dienomis beržo vytelės plakimui vargu ar dažnai naudojamos. Kadaise jas išstūmė diržas, tad jo „paragavimas“ faktiškai tapo „beržinės košės“ sinonimu. Beje, diržas, kaip „auklėjamoji priemonė“, nėra itin senas dalykas jau vien dėl tos priežasties, kad vytelę plakimui galėjai išsilaužti iš kiekvieno krūmo, o štai geras odinis diržas dar XIX a. pabaigos valstiečiui buvo ganėtinai didelė prabanga.

Vitalijus Michalovskis
publikuota Lrytas puslapyje


3 komentarai:

 1. Aš tai vaikystėj, kadangi beržinės košės negaudavau, bet dažnai būdavau ja pagasdinamas, galvojau, kad čia tikras maistas yra :D ir kai žaisdavau su kareivėliais, pietums jiems duodavau neva tai beržinės košės :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. Man dabar 18.Esu gavusi berzines koses 4 kartus nuo savo tetos.Pirmas kartas buvo 2013 metu rugsejo 6 diena.gavau dvejeta is matematikos.tai buvo ne pirmas kartas ir todel teta supyko ir kai grizusi jai pasakiau ji liepe mautis kelnes, triusikus ir su nuoga sikna gulti ant lovos, nes gausiu i nuoga sikna.Tada paeme slepete ir pasake, kad gausiu 14 kirciu is visos jegos.gavau labai skaudziai ir kol gavau tol sake: gauni sikna gauni i sikna ir t.t.Antras kartas buvo 2014 metu 10.03 diena.tada pavogiau is tetos 100 litu.tada tetos vyras paemem odini dirza ir man liepe su nuoga subine gultis ant lvoos.tada gavau dirzo 20 kirciu is visu jegu o jis lupodamas sake: lupu nuoga subine lupu nuoga subine.Trecias kartas buvo 2015-11.20.tada rukiau ir pamate tetos vyras.Liepe grizti namo ir tada liepep pasirinkti ar kres i nuoga rura ar i nuogus papus.As pasirinkau papus.tada jis atsinese is lauko rykste, lieppe man nusiimti palaidine ir liemenuka kad butu nuogi papai ir tada liepep gulti ant nugaros , kad butu papai atkisti.Gavau 25 kircius per kiekviena apa su rykste is visu jegu.O jis lupdamams ake: kreciu i nuoga papa ir t.t.O ketvirtas kartas buvo pats skaudziausias.tai buvo 2016-12-23.Tada grizau po paros gastroliu.Tetos vyras jau lauke ir iskarto liepep nuogai nusirengti.As nusirengiau ir tada pasake, kad mane nuoga tol vanos kol ranka pavargs.Tada liepe gultis nuogai ant lovos ant nugaros ir tada isvanojo su dirzo sagtimi nuogus papus po 15 kartu, tada nuogas blauzdas ir nuoga pute, nes buvo be plauku ji.Tada liepep gultis ant pilvo ir suglaudus kojas isvanojo nuoga nugara, nuoga subine ir nuogas slaunis jau prasketus kojas.Tai buvo pats skaudizuasiis karas.Visus kartus rekiau o paskutini karta net zviegiau, o jis sake gaunui i kaili ir t.,t.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Sveiki,
  Rašau informuoti, kad siūlome asmenines paskolas 2%. Mes galime suteikti jums paskolas pirkti traktorius ar žemę, kad galėtumėte atlikti ūkininkavimą ar kitus dalykus, kuriuos norite padaryti. Susisiekite su mumis tiesiogiai el. Paštu: sduplens@gmail.com
  Mano geriausi linkėjimai

  AtsakytiPanaikinti