Subjektyvus tinklaraštis apie tai, kas sudomina...

2017 m. vasario 22 d., trečiadienis

„Beržinė košė“. Iš kur kilo posakis?

Požiūris į „beržinę košę“ suskaldė Lietuvą! Vieni tikina, kad „beržinė košė“ yra pasenęs, gūdaus sovietmečio palikimas, kiti atsikirsdami įrodinėja esą sovietmetis čia niekuo dėtas. Ir iš tiesų, fizinės bausmės, kaip vaikų auklėjimo priemonė, buvo ganėtinai paplitusios ir sovietmečio niekuomet nemačiusiose Vakarų šalyse. Ne, ne gūdžiais praeities laikais, o palyginti visa neseniai.

Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje fizinės bausmės kai kuriose mokyklose galėjo būti taikomos iki pat XX a. pabaigos, Vokietijoje toks draudimas įsigaliojo 1983 metais, na o JAV yra nemažai valstijų, kurių mokymo įstaigose mažieji neklaužados visiškai legaliai gali būti išperti ir šiandien. Tiesa, jei tikėti statistika, tokių atvejų nuolat mažėja. O pabandytų koks mokytojas pasišvaistyti rykšte Lietuvoje!

Vaizdingasis posakis „beržinė košė“, po pastarųjų tragiškai pasibaigusių smurto prieš vaikus atvejų, žiniasklaidoje linksniuotas kaip niekad dažnai. Daliai visuomenės tai – vaiko „psichiką žalojantis“ pats tikriausias smurtas, kitai daliai – „sena ir gera“, jei taikoma saikingai, „dar niekad niekam nepakenkusi“ griežtokų tėvų priemonė.


Plakimo rykštė viename iš Škotijos muziejų

Vienbalsis sutikimas dėl nepakankamo smurto prieš vaikus užkardymo pranyko, kai kalba pasisuko apie „beržinę košę“. Ją kategoriškai smerkia arba taip pat kategoriškai pateisina, ja baisisi ar tam tikrais atvejais įvardija kaip būtinybę, reikalauja visiškai uždrausti ar apeliuoja į „tradicinę tėvų teisę proto ribose“. O iš kur kilo pati „beržinės košės“ sąvoka?

„Beržinė košė“ – gana keistokas, nelogišku atrodantis sparnuotas posakis. Ko gero, daugelis tikri, kad jis grynai lietuviškas, bet tai nėra visiška tiesa. Tikėtina, kad žodinė „beržinės košės“ samprata mūsuose atsirado sąveikaujant su slavų tautomis, nors, žvelgiant plačiau, su fizinėmis bausmėmis beržas sietas visoje Europoje.
Plakimas beržo vytelėmis praktikuotas dar žiloje senovėje. Archajiškiausias šios bausmės ištakas dabar jau sunku nustatyti, tačiau beržo vytelės, matyt, būdavo pasirenkamos dėl savo lankstumo, tvirtumo ir, kaip teigiama, palyginti didelio skausmingumo plakant. Neatmetama, kad senais laikais plakimui beržo rykštėmis teikta ne tik baudžiamoji, „auklėjamoji“, bet ir simbolinė, netgi religinė prasmė.


Fremantlio kalėjime (Australija) naudotas bausmės įrankis. Dėžė suteikdavo "iškilmingumo".

Pavyzdžiui, seniesiems germanams beržas, dėl baltos tošies spalvos, simbolizavo tyrumą, švarumą, atsinaujinimą. Iš to kyla beržo rykštės, kaip „apvalančios“, „piktas dvasias išvarančios“ baudžiamosios priemonės vaizdinys. Tai yra, neklaužados ar nusikaltėlio nuplakimas yra ne tik skausmą ir baimę nusižengti sukeliantį kūno bausmė, bet ir tam tikras „sielos gydymo“, „švarinimo“ aktas.


"Šventinimas beržu" XV a. Burguundijos vienuolyne. 

Tokie pagoniški vaizdiniai neišnyko sulig krikščionybės įsigalėjimu, ir netgi įsitvirtino kalboje. Pavyzdžiui, angliškas „birching“ (plakimas) kyla iš žodžio „birch“ (beržas). Čia netgi užgimė posakis „gauti beržo“, „nuteisti beržui“, tai yra, būti nuplaktam. Panašių analogijų yra ir kitose kalbose. Žodinės plakimo sąsajos su beržu išliko net tada, kai rafinuota žmogaus vaizduotė išrado bizūnus, botagus, kitas plakimo priemones, nors kai kur senojoje gerojoje Anglijoje įstatymas aiškiai apibrėžė, kad baudžiama turi būti tik „beržu“.

Beržinės rykštės plakimui naudotos ir Rusijoje. Čia, kaip ir Lietuvoje, taip pat sutinkamas frazeologizmas „beržinė košė“. „Košė“ todėl, kad vanojant dega užpakalis ar nugara. Nors pagal kitą versiją „košė“ – tai „auklėjančioje“ rankoje sugniaužtos kelios rykštelės.

Rusų folklore bei literatūroje nuolat pabrėžiamas auklėjamasis, net gydomasis „beržinės košės“ poveikis. „Sutvėrė Dievas kvailį, sutvėrė ir beržą“, „beržas suteikia proto“, „pagydyti puikiu vaistu – beržine koše“. Tiesa, oficialiai plakimas, kaip teismo ar kariško tribunolo skirta bausmė, Rusijos imperijoje uždraustas 1903 metais. Tačiau vaikų auklėjimas taikant fizines bausmes paliktas pačių tėvų nuožiūrai.


Rūstusis mokytojas. Piešinys iš 1888 m. laikraščio "Figaro"

Valstybė, išskyrus kraštutinius atvejus, nedrįsdavo kištis į „šventą tėvų pareigą užauginti vaikus dievobaimingais krikščionimis ir dorais žmonėmis“. Griežtai patriarchalinėje to meto visuomenėje tėvas, o po jo ir motina buvo vieninteliai savo vaikų teisėjai. Nors visiškos laisvės, žinoma, nebuvo. Vaikų kankinimas, žalojimas baustas ilgamete katorga.

Mūsų dienomis beržo vytelės plakimui vargu ar dažnai naudojamos. Kadaise jas išstūmė diržas, tad jo „paragavimas“ faktiškai tapo „beržinės košės“ sinonimu. Beje, diržas, kaip „auklėjamoji priemonė“, nėra itin senas dalykas jau vien dėl tos priežasties, kad vytelę plakimui galėjai išsilaužti iš kiekvieno krūmo, o štai geras odinis diržas dar XIX a. pabaigos valstiečiui buvo ganėtinai didelė prabanga.

Vitalijus Michalovskis
publikuota Lrytas puslapyje


4 komentarai:

 1. Aš tai vaikystėj, kadangi beržinės košės negaudavau, bet dažnai būdavau ja pagasdinamas, galvojau, kad čia tikras maistas yra :D ir kai žaisdavau su kareivėliais, pietums jiems duodavau neva tai beržinės košės :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. Man dabar 18.Esu gavusi berzines koses 4 kartus nuo savo tetos.Pirmas kartas buvo 2013 metu rugsejo 6 diena.gavau dvejeta is matematikos.tai buvo ne pirmas kartas ir todel teta supyko ir kai grizusi jai pasakiau ji liepe mautis kelnes, triusikus ir su nuoga sikna gulti ant lovos, nes gausiu i nuoga sikna.Tada paeme slepete ir pasake, kad gausiu 14 kirciu is visos jegos.gavau labai skaudziai ir kol gavau tol sake: gauni sikna gauni i sikna ir t.t.Antras kartas buvo 2014 metu 10.03 diena.tada pavogiau is tetos 100 litu.tada tetos vyras paemem odini dirza ir man liepe su nuoga subine gultis ant lvoos.tada gavau dirzo 20 kirciu is visu jegu o jis lupodamas sake: lupu nuoga subine lupu nuoga subine.Trecias kartas buvo 2015-11.20.tada rukiau ir pamate tetos vyras.Liepe grizti namo ir tada liepep pasirinkti ar kres i nuoga rura ar i nuogus papus.As pasirinkau papus.tada jis atsinese is lauko rykste, lieppe man nusiimti palaidine ir liemenuka kad butu nuogi papai ir tada liepep gulti ant nugaros , kad butu papai atkisti.Gavau 25 kircius per kiekviena apa su rykste is visu jegu.O jis lupdamams ake: kreciu i nuoga papa ir t.t.O ketvirtas kartas buvo pats skaudziausias.tai buvo 2016-12-23.Tada grizau po paros gastroliu.Tetos vyras jau lauke ir iskarto liepep nuogai nusirengti.As nusirengiau ir tada pasake, kad mane nuoga tol vanos kol ranka pavargs.Tada liepe gultis nuogai ant lovos ant nugaros ir tada isvanojo su dirzo sagtimi nuogus papus po 15 kartu, tada nuogas blauzdas ir nuoga pute, nes buvo be plauku ji.Tada liepep gultis ant pilvo ir suglaudus kojas isvanojo nuoga nugara, nuoga subine ir nuogas slaunis jau prasketus kojas.Tai buvo pats skaudizuasiis karas.Visus kartus rekiau o paskutini karta net zviegiau, o jis sake gaunui i kaili ir t.,t.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Sveiki,
  Rašau informuoti, kad siūlome asmenines paskolas 2%. Mes galime suteikti jums paskolas pirkti traktorius ar žemę, kad galėtumėte atlikti ūkininkavimą ar kitus dalykus, kuriuos norite padaryti. Susisiekite su mumis tiesiogiai el. Paštu: sduplens@gmail.com
  Mano geriausi linkėjimai

  AtsakytiPanaikinti
 4. Mane iš viso lupo 4 kartus kai buvau nepilnametė.Pirma kartą, kai buvau 14 metų 2016 metais 07-01 diena prisiukslinau prie laiptines ir pamate mama.Liepe ramiai surinkti siuksles, as nepaklusau,Tada pakelle balsa truputi, vel nepaklusau.Tada labais tipriai uzreke kelis sakinius, as visitke nepaklausau.tada isiuto ir pasake: uz neklausyma dabar gausi i sikna ir jei nepaklausi gausi daugiau.Tada jau issigandau ir paklusniai nuejau namo.tada liepe nusimauti kelnes ir kelnaites iki keliu, atsigulti ant lovos ir paemusi slepete dave i nuoga sikna is visu jegu 14 kirciu.Labai skaudejo ir o kiekvieno kircio rekiau aaa ir liko melyniu 14kai dave sake : i sikna, i sikna ir t.t.Antras kartas kai buvau 15 metu buvo 2017 metų 08-09 diena kai isdauziau stikla kaimyno masinos, kuris manes nekente.Pamate tevas, stipriai apreke namie ir liepe atnesti is spinto sdirza.ATnesiau, tada liepe nusimauti kelnes ir kelnaites iki keliu ir pasilenkus atstatyti nuoga subine.Kai tai padariau gavu i nuoga subine odinio dirzo 20 kirciu. Labai skaudejo, rekiau aaa po kiekvieno karto ir liko melynu dryziu 20.Kai dave sake: i subine, i subine.Trečias kartas buvo 2018 metų 09-11 diena kai pavogiau is mociutes 100 euru.man tada buvo 16 metu.Ji supyko ir pakletu balsu pasake: dabar uz vagyste gausi i rura.tada liepe paduoti liniuote, nusimauti kelnes ir kelnaites iki keliu ir gulti ant lovos ir gavau į nuogą rūrą su liniuote 24 kirčius.rėkiau aaa po kikevieno kirčio o ji sake: i rura, i rura ir t,t.Liko violetine rura.O paskutinis kartas kai buvau 17 metu buvo 2019 metu spalio 26 diena,Su drauge vienmete buvome isejusios be leidimo i vakareli ir negrizom per nakti, neatsiliepem, grizom blaivos kita vidurdieni.tada gyvenau pas teta.Teta labai supyko skudziai uzsuko abi ausis po 1 karta ir tada liepe atnesti bizuna.Atnesiau, tada liepe nusimauti kelnes ir triusikus ir pasilenkti prie stalo.Kai tai padariau gavau i nuoga uzpakkali 30 kirciu is jegos.Rekiau po kiekvieno kircio, nes labai sakudejo ir liko uzpakalis juodas.Ji sake: i uzpakakli i uzpakali ir t.t.Šiu metu birzelio 24 diena man suejo 18 metu ir mes su drauge(51m) ir draugu 38(m) sutareme, kad jei prasikalsime bausime vienas kita skaudziai.Pirma papasakosiu kaip prasikaltau as.Siu metu liepos 12 diena.Buvau pas drauge ir isejusi i balkona rukiau, o ji pamate.Liepe eiti i namus, nusivilkti palaidine ir liemenuka ir su nuogomis krutimis gulti ant lovos.Tada peme liniuote ir muse mano nuogas krutis is visu jegu po 15 kirciu.Po kiekvieno kircio rekiau aaa, o ji sake: musu, musu.Krutys liko melynos.Antra karta prasikaltau rugpjucio 14d, kai draugas sveciavosi pas mane ir as is parduotuves pavogiau maisto.Draugas supuko,liepe namie nusimauti kelnes ir kelnaites iki keliu, tada isvere dirza, liepe pasilenkti ir gavavu i nuoga rura odiniu dirzu 20 kirciu.labai skaudejo, rekiau po kievieno aaa ir rura liko violetine.Jis sake: i rura, i rura.3karta prasiklatau vel pas drauge rukydama rugsejo 29 diena.Drauge vel taip pat muse nuogas krutis tik po 20 kirciu, vel rekiau po kikevieno, ji sake ta pati.O spalio 10 diena, siandien gavau i nuoga rura nuo draugo uz vagyste 30 kirciu odiniu dirzu pries puse valandos rekiau po kikevieno ir liko juoda rura.Jis sake ta pati.Stai tokia mano patirtis.Su viskuo sutinku, nes prasiklatusius riekia bausti kad skaudetu ir kad rektu.

  AtsakytiPanaikinti